Klimatyzacja samochodowa

Coraz więcej kierowców nie wyobraża sobie codziennej jazdy bez klimatyzacji samochodowej, która stała się standardem we wszystkich nowoczesnych modelach aut. Pozwala ona uzyskać komfort w czasie pokonywania dalekich tras, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, a dzięki dokonaniom techniki, jej wydajność wzrasta, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości paliwa, potrzebnego do działania. Klimatyzacja samochodowa to jednak nie tylko przyjemność, ale również obowiązek - należy ją regularnie serwisować u wykwalifikowanych specjalistów.

O klimatyzację trzeba dbać!

Przede wszystkim, wielu kierowców popełnia błąd uważając, że układ chłodzenia jest systemem bezobsługowym. Właściciele samochodów dokonują regularnych przeglądów podwozia i nadwozia, układu kierowniczego i hamulców. Należy jednak pamiętać, że także klimatyzacja jest istotna dla bezpieczeństwa oraz komfortu kierowcy i pasażerów w czasie jazdy i – jak wszystko – podczas eksploatacji ulega zużyciu. Niepoddawana systematycznym przeglądom klimatyzacja może się psuć lub działać ze zmniejszoną wydajnością.

Podczas eksploatacji pojazdu i klimatyzacji w układzie chłodzenia wytwarza się wilgoć, która nie tylko niekorzystnie oddziałuje na cały system, ale potrafi również skutecznie uprzykrzyć życie znajdującym się w samochodzie osobom. Klimatyzacja taka nie dostarcza do wnętrza czystego powietrza, przez co kierowca i pasażerowie mogą odczuwać nieprzyjemny zapach. Wynika to z rozwijania się w układzie pleśni, grzybów bakterii, wirusów i roztoczy. Poza tym, że ich obecność niekorzystnie odbija się na samopoczuciu jadących pojazdem osób, bakterie i wirusy mogą również być przyczyną problemów zdrowotnych.

Szczecińska firma Auto-Marka to kompleksowa naprawa, konserwacja oraz wszelkie czynności serwisowe tych urządzeń - zarówno w nowszych, jak i starszych modelach aut osobowych. Działamy sprawnie, profesjonalnie i jesteśmy w stanie podjąć się nawet najtrudniejszych działań.

O czym należy pamiętać?

Regularny serwis klimatyzacji samochodowej jest niezbędny, aby w pełni cieszyć się możliwościami tego urządzenia - zwłaszcza w miesiącach letnich, gdy temperatura wewnątrz pojazdu może negatywnie wpływać na kondycję kierowcy oraz samopoczucie pasażerów. Należy pamiętać, że z układu rocznie ubywa około 15% czynnika chłodzącego. Na szybkość zmniejszania się jego wpływają m.in. starzenie się i niszczenie uszczelek oraz nieszczelne przewody. Nieuzupełnianie tego ubytku może skutkować tym, że wydajność urządzenia znacznie spadnie.

Jak wspomnieliśmy, bardzo istotne jest to, aby za pośrednictwem klimatyzacji samochodowej dostarczać sobie powietrze wysokiej jakości. W tym celu konieczne jest przeprowadzanie serwisu, który ma na celu pozbycie się grzybów i bakterii z układu. Efektywnym rozwiązaniem problemu z grzybami, bakteriami i wirusami jest ozonowanie – w ten sposób nie tylko można pozbyć się roztoczy i grzybów, ale również usunąć z wnętrza pojazdu nieprzyjemne zapachy stęchlizny czy zgnilizny.

Co obejmuje przegląd i naprawa klimatyzacji samochodowej?

Kierowcy najczęściej decydują się na przeprowadzanie przeglądu w swoich pojazdach w sezonie wiosenno-letnim przed okresem największej eksploatacji systemu. W ramach świadczonych usług serwisowych przeprowadzamy prace naprawcze oraz konserwacyjne całego układu. Dokonujemy oceny temperatury chłodzenia, sprawdzamy stan przewodów i paska klinowego, wymieniamy czujniki ciśnienia, chłodnice urządzenia oraz zawory. W przypadku przestarzałego systemu usuwamy czynnik chłodzący, pozbywamy się nadmiernej wilgoci i instalujemy nowe części.

Nasze usługi naprawcze i serwisowe obejmują również:

Proponujemy także wykonywanie przeglądów sezonowych, które obejmują serwis klimatyzacji samochodowej, w szczególności: wykonanie testu szczelności, naprawę lub wymianę czynnika chłodzącego oraz oleju, wspomniane już wcześniej odgrzybianie, a także wymianę filtra przeciwpyłkowego. Czynności tego typu warto wykonywać raz w roku lub co 15 tysięcy przejechanych kilometrów.